Передпосівне протруювання насіння, розсади, сіянців і бульб проводять з метою знезараження садивного матеріалу і захисту рослин від хвороб і шкідників на початковому етапі росту культурних рослин.
Протруйники насіння – це хімічні препарати захисного та знезаражуючого дії, які проникають в посівний матеріал (зародок насіння, бульби, кореневої системи розсади і саджанців) та захищає від сажкових інфекцій і кореневих гнилей, грибків, бактерій і шкідників, що живуть у ґрунті.
Протруйники, залежно від виду шкідливих організмів, поділяються на такі види:
- Інсектициди - допомагають боротися з комахами-шкідниками, що харчуються насінням, бульбами, ушкоджувальними кореневу систему.
- Фунгіциди - допомагають боротися з хворобами грибкового та бактеріального походження.
- Інсекто-фунгіциди - комбіновані препарати, що допомагають боротися з комахами-шкідниками, так і хворобами рослин
Ефективність дії протруйників багато в чому залежить від дотримання технології і правильного вибору способу протравлювання: сухе (із зволоженням), вологе та інкрустація.
За характером дії виділяють контактні і контактно-системні протруйники. Контакти- створюють оболонку на поверхні насінини, пригнічують патогени в прилеглої до насіння грунті і використовуються частіше всього в профілактичних цілях. Контактно-системні - одночасно і створюють захисну оболонку навколо насіння і знезаражують його зсередини.