Добрива - речовини, що застосовуються для поліпшення живлення рослин, властивостей ґрунту, підвищення врожаїв. Їхній ефект обумовлений тім, що дані речовини надають рослинам один або кілька дефіцитних хімічних компонентів, необхідних для їх нормального зростання та розвитку.
За складом добрива поділяються на:
- мінеральні (азотні – N, фосфорні – P, калійні – K, комплексні – NPK);
- органічні - добрива природного походження;
- органо-мінеральні - складаються з органічної речовини та хімічно пов'язаних з ним
мінеральних з'єднання єднань;
- мікродобрива (Zn, Cu, B, Mo, Fe, Mn, Co).
Азотні добрива необхідні рослині на початкових періодах зростання, коли йде зростання стебел і листя.
Фосфорні добрива необхідні для зростання та дозрівання плодів та кореневої системи рослин.
Калійні добрива потрібні для закладення та зростання репродуктивних органів, дозрівання плодів, вироблення імунітету у рослин.
Органічні добрива позитивно впливають на водне та повітряне харчування рослин, сприяють розвитку ґрунтових мікроорганізмів.
Мікродобрива споживаються рослинами в невеликих кількостях, найбільш ефективною є хелатна форма мікроелементів (Zn, Cu, B, Mo, Fe, Mn, Co). За рахунок хелатної форми добрив рослини швидше одержують необхідні мікроелементи. Правильне застосування мікродобрив оберігає рослини від деяких захворювань, впливає на їх зростання та розвиток, на зав'язуваність, врожайність та якість плодів.
Добрива – основа підвищення кількості та якості врожаю. Правильне використання добрив покращує родючість ґрунтів, підтримує позитивний баланс поживних елементів (NPK) та гумусу. Близько 50% загального врожаю одержують за рахунок добрив. Велике значення має правильне визначення доз внесення мінеральних добрив.